Kariyer

Safir Hasar Danışmanlık ve Çözüm Merkezi  olarak öncelikle beklenenin üzerinde mağdur memnuniyeti için çalışıyor ve  mutlu insanları  ancak mutlu çalışanların yaratacağına inanıyoruz.

İletişime açık,  herkesi  dinleyen, tüm fikir ve eleştirileri önemseyen bir anlayışı benimsiyor, göründüğü gibi olan  ya da olduğu gibi görünen ve ilk şart olarak da temel prensiplerimize saygı gösterecek insanları bu elit çatı altında faaliyet göstermeye davet ediyoruz. Lütfen çekinmeden bizi her konuda arayabilirsiniz.

Bu nedenle; işe alım uygulamalarından kariyer planlama sürecine kadar tüm çalışan takım arkadaşlarımızın   mutluluğuna odaklanıyoruz.

Mutlu çalışanlarımızın yaratacağı pozitif enerji ile her alanda olumlu sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.

Takım arkadaşlarımıza  yatırımı sürekli kılıp onlar için mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyoruz.

İşe Alım

“Doğru işe doğru insan” ilkesi ile hareket ediyoruz. İş fırsatlarımızı web sayfamız üzerinden yayınlıyor, modern işe alım uygulamaları ile uygun adaylarımızı belirliyoruz.

Eğitim

Çalışanlarımızın gelişimi bizi mutlu ediyor! Çeşitli eğitim programları ile çalışanlarımızın yeteneklerini tanımalarına yardımcı oluyoruz.

Kişisel ve mesleki gelişimi hedefleyen tüm çalışanlarımızın ihtiyaçlarını belirleyip, online ve yüz yüze  eğitimlerle gelişimlerine katkıda bulunuyoruz.

Çalışanlarımızın işlerinin en iyisi olmasına önem veriyor, sürekli gelişime inanıyoruz.

Eğitim uygulamalarımızda yenilikçilik ve yaratıcılığımızla fark yaratmayı amaçlıyoruz.

Çalışanlarımız işe ilk girdiklerinde ORYANTASYON EĞİTİMLERİ, Çalışma süreleri boyunca da çeşitli TEKNİK EĞİTİMLER ile KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ almaktadırlar.

Performans

Yetkinlik ve hedef bazlı performans kriterlerimizi çalışanlarımızla beraber oluşturuyoruz.

Alan çalışma  sistemleri  üzerinden değerlendirme sürecimizi tamamlıyor, çalışanlarımızın güçlü yönlerini  veya öncelikli gelişim alanlarını belirliyoruz.

Başarı ödüllendirme programları ile çalışanlarımızın başarı, performans ve emeğini ödüllendiriyoruz.

Sosyal Aktiviteler

Mutlu müşterileri ancak mutlu çalışanların yaratacağına inanıyor, çalışanlarımızın yaşam kalitelerine ve motivasyonlarına çok önem veriyoruz. Motivasyon Komitesi adı altında toplanan komitemiz, konser, gezi organizasyonları gibi aktiviteler düzenlemektedir.

Ücretlendirme Politikamız

Adil ve Şeffaf Paylaşım eşit performans seviyesine göre ücret politikası uygulanmaktadır. Tüm ücret bilgileri, ödüllendirmeler şeffaf bir şekilde çalışanlar ve yöneticileriyle paylaşılır. Ücret bilgilendirmeleri kişiye özel olarak İnsan Kaynakları sistemi aracılığıyla yapılır.

Tüm çalışanlarımız yaptıkları görevin iş değeri ile paralel olarak ücretlendirilirler. Dış denge (piyasa duyarlılığı) ve piyasa dinamikleri ücret araştırmaları sayesinde dikkate alınır. Çalışanların maaş ve ücret tutarlarının belirlenmesinde performansları ve piyasa koşulları değerlendirilir.

Hedeflerle Yönetim ve Performans Değerlendirme

Safir Hasar Danışmanlık ve Çözüm merkezinde performans süreci, somut ve ölçülebilir hedeflere dayalı olduğundan oldukça objektiftir. Her dönem başında belirlenen hedefler doğrultusunda, çalışanlar yöneticileri ile birlikte kendi görevlerine uygun hedefler belirler. Bu hedefler yıl boyunca takip edilir, gerekli değişiklikler ve yönlendirmeler yapılır. Gerçekleştirilen hedeflerle karşılaştırılarak performans düzeyleri belirlenir. Tüm çalışanların, yapılan performans değerlendirmesine ait sözel geri bildirim alma ve verilen performansa katılmama hakkı vardır.